•• Zubní pasta...••

25. prosince 2010 v 10:52 | Sapfo•• |  •• Věřte, nevěřte ••


Čerpáno z webovek Epochy

Není to tak dlouho co jsem byla ráda za to, že náš stát je tak zadlužen. jelikož v Německu i Francii, Švýcarsku a pod. byl zaveden do vody a teď myslím, že fluorit, který se používá u bělících past. Zavedli ho do pitné vody! Naštěstí se to pak zrušilo ...

Ale k věci. Epocha nám nabízí podívat se z blízka na to, co vlastně používáme.

Je sice báječné, že nám to oznamují, ale než aby nám dělali pesmistické předhozy toho, co vše je špatné, měli by spíše mít trochu rozum a raději nám poradit, co používat teda místo zubní pasty, když už nám řikájí jak moc je škodlivá. Říká se tomu kompromis.

EPOCHA - ČLÁNEK Tajemství zubní pasty: Můžou vám její přísady zničit zdraví? Tajemství zubní pasty: Můžou vám její přísady zničit zdraví?

Zuby si čistíte balzamovacím roztokem i součástí nemrznoucí směsi

Zubní pastu používá každý z nás minimálně dvakrát denně. Co dělá tuto směs tak zvláštní a co je tajemstvím zářivého úsměvu? EPOCHA odhalila její šokující složení.

Zubní pastu v nějaké formě zná lidstvo již od starověku. Skutečné masové používání je však záležitostí až posledního století. Málokdo však tuší, že kromě vody, která ji tvoří ze 75 procent, a brusných prostředků (20 procent) obsahuje celou řadu příměsí, které jsou samy o sobě nebezpečné nebo pro lidský organismus dokonce jedovaté. Ne nadarmo tak většina zubních past na svém obalu důrazně varuje: "Nepolykejte!"

Vodným roztokem se balzamují mrtvoly
Co:
formaldehyd
Důvod použití: zabíjí bakterie

Uvnitř své zubní pasty naleznete látku, bez které se neobejde žádný patolog. Formaldehyd se však používá i při výrobě různých chemikálií, které slouží jako výchozí surovina pro výrobu hnojiv, papíru, překližek, lepidel, ale také výbušnin!

Pasta, která odrovná ledviny?
V zubní pastě je formaldehyd kvůli své schopnosti spolehlivě zabít všechny ty malé škodlivé bakterie, které žijí ve vašich ústech. Při větších dávkách však může zabít i vás! Například v plynné formě stačí již koncentrace 0,1 až 1 mikrogram na metr krychlový dojde k poškození sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Vyšší koncentrace způsobují například žloutenku, poškození jater a ledvin.

Pěna je známkou kvality
Co:
čisticí prostředky
Důvod použití: zvýšení pěnivost

Co by to bylo za zubní pastu, která by při čištění zubů nepěnila? Spotřebitel to vyžaduje, a výrobci mu proto vycházejí vstříc.

Poškodí mozek i srdce
Do svých výrobků proto pro zvýšení pěnivosti přidávají jedno až čtyři procenta čisticích prostředků pro zvýšení pěnivosti. Co na tom, že nemají přímo čisticí efekt. Nejčastěji se používá Sodium lauryl sulfate, který se jinak nachází především v čisticích a odmašťovacích prostředcích a autokosmetice. Jedná se o nejčastější kožní alergen, který může ve větších dávkách způsobit trvalé poškození mozku, jater a srdce.

Máta dodá svěží dech i zpomalí puls
Co:
mátový olej
Důvod použití: udržuje svěží dech

Úkolem moderních zubních past není pouze zuby vyčistit, ale jejich druhou funkcí je i udržet po co nejdelší dobu svěží dech. Typického chladivého pocitu se dosahuje přidáním mentolu v podobě oleje z máty peprné (Mentha piperita). Zatímco v pastě, ve žvýkačkách či bonbonech vám jen osvěží dech, ochutnat přímo silice máty peprné raději nezkoušejte - nejenže vás bude pálit žáha, ale mezi dalšími účinky je svalový třes a zpomalení srdečního pulsu.

Z okusování parafínových svíček vám bude zle
Co:
parafín
Důvod použití: dodává hladkost a kluzkost

Je stejně kluzký jako ropa, z které se vyrábí. Možná by vás to nenapadlo, ale i parafín je látkou, kterou si dobrovolně dáváme dvakrát až třikrát denně do úst. Hlavně ale nepolykat! Pokud bychom ochutnali čistý parafín, tak bychom skončili minimálně s nevolností, silnými bolestmi břicha, zvracením a těžkou zácpou. V zubní pastě má přitom na starosti to, aby byla hezky hladká a pěkně z tuby vyklouzla na kartáček. Jinak se ale parafín používá při výrobě svíček, přesném odlévání kovů, impregnaci dřeva, výrobě různých vosků a krémů, ale také v kosmetice.

Zabraňuje vysychání, ale ve velkém množství poškozuje játra
Co:
glycerin
Důvod použití: zabraňuje vysychání

Co má zubní pasta společného s nemrznoucí směsí do automobilů? Nemrznoucí směsí byste si asi zuby nevyčistili, přesto je v ní stejná ingredience jako v zubní pastě - glycerin.

Plasty, výbušniny i sladkosti
V zubní pastě má glycerin za úkol udržet ji vláčnou a zabránit vyschnutí. Kromě zubních past a nemrznoucí směsi má glycerin široké využití. Používá se jako přísada do hydratačních krémů a mýdel, ale také při výrobě plastů, výbušnin, některých sladkostí i léků. Glycerin je přitom slabě jedovatý. V menších dávkách způsobuje bolesti hlavy, žaludeční problémy a zvracení. Ve větším množství pak poškozuje játra. K tomu, aby se průměrný člověk otrávil, by musel požít minimálně 90 až 120 gramů čistého glycerinu, v zubní pastě je ho ale XXX.

Pavel Škopek

Ve starém Římě vyráběli zubní pastu z lidské moči
• Zubní pastu používali už starověcí Egypťané. První zmínky o ní pocházejí ze 4. století př. n. l. Skládala se ze soli, pepře, mátových listů a květů kosatce.
• To Římané si čistili zuby pastou, jejíž hlavní ingrediencí byla lidská moč! Ta totiž obsahuje amoniak, který účinně bělí zuby.
• V 18. století se v Americe používala pasta ze spáleného chleba. Ke skutečnému rozšíření zubní pasty nebo pudru však dochází až v 19. století. Zubní pudr se většinou vyráběl podomácku a obsahoval například křídu, rozdrcené cihly a sůl.
• Kolem roku 1900 se začala vyrábět zubní pasta z peroxidu vodíku a vody, ale vytlačit zubní pudr se jí podařilo až po 1. světové válce.
• To se již do zubní pasty přidával i fluorid, který se začal používat v roce 1914.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lofn Lofn | Web | 28. prosince 2010 v 21:00 | Reagovat

Ahojky,jak jsi si užila Vánoce?
Tvůj článek je zajímavý.Osobně si myslím,že pro to vše platí jedno staré známé rčení -všeho s mírou !Zrovna dnes jsem na netu našla článek o výzkumu cukrovky 2.typu a souvislosti s pojídáním tučných věcí-tučné věci obsahují palmitovou kyselinu,která příznivě působí proti vzniku zminované rakoviny.Zřejmě se tak dočkáme přepracování fixní idei o tom,že jen vše nízkotučné je zdravé :) Jako už dnes mi příjde blbost,že lidi prahnou po odstředěným tuku-je v něm málo tuků říkají,já říkám-je v něm málo vitaminů!
Jako s tou pastou to máš i s hořčicí a podobnými věcmi-kyselina benzoová co do ni cpou,aby nekysla taky není zrovna dvakrát zdravá,ale pokud jí nejíš denně 2 kg ,tak tě běžná dávka nic moc neudělá.Nečím si zuby čistit musíme a větvičkou a popelem se mi to fakt nechce dělat.Všeho s mírou ! L

2 Lofn Lofn | Web | 29. prosince 2010 v 18:03 | Reagovat

Ahoj,klidně to o té hořčici použij :)
No,to víš že je to trochu tajemné a depresivní,ale bez toho by to asi nemělo tu atmosféru,ale jak v článku píšu,po hřbitovech mě lítat neuvidíš a obrázky s hrobkama taky vyrábět nebudu-snad :-D Jsem tak někde uprostřed-beru si z toho co mě baví :)
Vánoce-no hlavně práce-cukroví,ryba a tak -znáš to.Mám Vánoce a tu atmosféru a všechno kolem ráda,ale docela s tebou souhlasím-víš skoro mi někdy příjde,že lidé mají Vánoce rádi proto,že být na sebe pár dní hodní je jednodušší,než kdyby to měli dělat celý rok.Ahojky L

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Nezapomínejte, že profesionálové postavili Titanic, amatéři Noemovu Archu.